Kulečník

Pokud máte dojem, že máte doma spoustu místa a navíc nevíte roupama co dělat, postavte si kulečník. Já, protože jsem kretén, jsem postavil čtyři. To bylo tak:

Jednou jsem byl s kolegy z práce na večeři v jedné putyce, kde měli kulečník - tedy, abych se vyjadřoval přesně - pool. Zkoušeli jsme ho tam hrát a moc se mi to zalíbilo. Rozhodl jsem se, že si taky nějaký pořídím. Dal jsem ale přednost karambolu, který má několik výhod:

  1. není potřeba tolik koulí - člověk se na stole lépe orientuje
  2. koule neubývají, je možno hrát libovolně dlouho
  3. děravý stůl by se mi hůř vyráběl

Vyrobil jsem stůl - skoro obyčejný stůl, konstrukce, jakou jsem viděl v prodejně kulečníků u nějakého levného stolu. Uvnitř stolu byla dřevotřísková deska a na ní položené sklo. V tak veliké ploše se dřevotříska i sklo vlnily jak hadr, bylo třeba je velice pečlivě vypodložit do roviny. To se mi nakonec jakžtakž podařilo. Mantinely, sukno, koule a tága jsem si koupil. Na stole se hrát dalo, ale měl jednu nectnost. Byl příliš lehký a při nárazu koule na mantinel se zatřásl, čímž se ztrácela energie a koule měly špatný odraz. Ve chvíli, kdy jsem začal uvažovat, jak stůl vylepšit, vstoupil do hry jeden můj kolega s myšlenkou udělat stůl nový. Ta myšlenka měla jeden háček: udělat nový stůl pro mě, druhý pro něj a třetí pro jeho kamaráda. Nalítnul jsem. Druhým zádrhelem bylo, co s tím prvním stolem. I to se mi podařilo vyřešit docela bravurně. Dal jsem ho K8.

Na základě předchozích zkušeností jsem navrhl stůl. Jádrem stolu je železobetonová deska vážící asi 400 - 500 kg. Tato deska je odlita do formy, která je zároveň součástí stolu. K ní jsou přišroubovány mantinely a nohy.

plány stolu:

kulečník

Postup výroby

1. výroba desky

Dno desky je z dřevotřísky tl. 18 mm. Boky desky jsou z hoblovaných smrkových prken. Vyvrtáme otvory podle nákresu a formu sklížíme a sešroubujeme vruty. Z železné kulatiny nebo lépe roxoru o půměru 20mm nařežeme 28 kusů o délce 50mm. Nejlépe na soustruhu do nich vyvrtáme díry do hloubky 40mm a vyřízneme závit M12.

Tyto "špalíky" potom přišroubujeme dovnitř formy. Na dno formy vložíme armovací síť a na několika místech jí pomocí hřebíků přichytíme k dřevotřísce. Špalíky přivaříme pomocí kousků armovacího drátu k síti. Desku velmi dobře vypodložíme do roviny (tzn. velmi vodorovně a velmi pevně) a nalijeme kvalitní beton. Pečlivě povrch vyhladíme - je dobré posypávat plochu pomocí sítka cementem a hladit kleťákem. Vyrovnáme beton přesně k okraji formy. Pomocí pravítka se snažíme dosáhnout co nejlepší rovinu. Deska by měla být vyrovnána s přesností na milimetr. Malá prohlubeň ani příliš nevadí ale deska nesmí být celkově prohnutá nebo zkroucená. Necháme aspoň 2 měsíce vyzrát, v prvních týdnech kropíme vodou.

Na dokonale vyschlou a vyzrálou desku nalepíme tabuli skla o tloušťce 6mm a rozměrech o 1cm menších, než je vnější rozměr formy. Tady je největší úskalí celé výroby stolu. Moje teorie byla taková: na desku naleju nějaký tmel, ten vytvoří vodorovnou hladinu na kterou položím sklo. Tmel by měl být levný a kvalitní, měl by být dostatečně řídký, aby se dobře roztíral a neměl by při tvrdnutí zmenšovat svůj objem, a měl by dobře lepit na sklo a na beton. Takový tmel jsem bohužel nenašel. Použil jsem nitrocelulózový stříkací tmel, který, jak se později ukázalo nemá vlastně téměř žádnou z požadovaných vlastností. Důležité je nanést takovou vrstvu, aby se vyrovnaly nerovnosti betonového podkladu. Tuto operaci je nutno dělat minimálně ve dvou, raději ve třech. Tak velká tabule skla se chová, jako kdyby byla gumová. Po nalepení je potřeba znovu zkontrolovat absolutní rovinu. V místech, kde jsou boule je vhodné sklo zatěžkat a počkat, až se tmel vytlačí jinam.

2. výroba nohou

Nohy vyrobíme z klížených prken, na druhu dřeva ani příliš nezáleží, mělo by ale být dokonale vyschlé a kvalitní, lepší je dřevo tvrdé, např. buk. Jednotlivé boky nohou sklížíme na kolíčky a přiklížíme vždy dvě nohy na dřevěnou desku, pomocí níž budou spojeny s deskou stolu.

Stavěcí nohy vyrobíme ze šroubů M20/100mm. Svaříme k sobě dvě matky M20 našroubované na šroubu a přivaříme je k ocelovému čtverci na díru 20mm. Plechem bude procházet šroub a matky budou schovány v dutině nohy. Do hlavy šroubu M20 předvrtáme a vyřízneme závit M6 pouze dvojkou závitníkem. Plechový čtverec se středovou dírou 6mm přišroubujeme na trochu větší dřevěný čtverec s dírou 20mm uprostřed. Touto dírou prostrčíme šroub M6, kterým čtverec přišroubujeme do hlavy šroubu M20.

nohy

Závěrem

Někdo by si mohl myslet, že kulečník je téměř výhradně mužskou zábavou. Opak je pravdou. Důkazem nechť je ŽD15, která u stolu tráví spoustu volných chvil.

ŽD15

P15/1, K15 - prosinec 2006, naposledy aktualizováno: leden 2024