Elektronkový gramofon

Po velmi pozitivním dojmu z elektronkového zesilovače pro CD přehrávač jsem se pokusil vyrobit celoelektronkový gramofon s dynamickou přenoskou. Pojmem celoelektronkový myslím to, že v zapojení nejsou žádné polovodiče umístěné v nízkofrekvenčních obvodech. Nejsem zase takový masochista a ortodoxák, abych dělal lampovou i zdrojovou část nebo regulátor otáček gramofonu.

Zapojení

Pro dynamickou přenosku jsem postavil předzesilovač s RIAA charakteristikou na dvou VF pentodách EF80. K dosažení potřebné charakteristiky pomocí zpětné vazby neměl jeden stupeň dostatečné zesílení.

Za předzesilovači následují pasivní korekce a koncový stupeň s elektronkou ECL86. Ten je učebnicový. Za zmínku stojí snad jen vstup k R19 - slouží k zavedení zpětné vazby ze sekundáru výstupního trafa. Co si budeme namlouvat, bez téhle zpětné vazby je koncový stupeň nepoužitelný - má obrovský brum a je silně náchylný k oscilacím. Lampy a zmíněná výstupní trafa jsou použité z elektronkových ČBTV Tesla.

Šasi je Unitra, poměrně kvalitní, s litým hliníkovým talířem, elektronickou regulací otáček, s optickými snímači otáček a koncové polohy ramene přenosky.

Tady jsem šel do sebe a neztratil na rozdíl od předchozího projektu schéma eliminátoru! Kondenzátory jsou na 200V použité z vadných PC zdrojů - to je jediný důvod. Pokud bych je musel koupit, použil bych na vyšší napětí a nedával je do série. S odpory R2 a R3 si můžete pohrát. Kdyby zesilovač motoroval, zvolte vyšší hodnoty.

motorování je kmitání na velmi nízkém kmitočtu - řádu jednotek Hz - pozn. překl.

POZOR! elektronky jsou osazeny ze strany spojů.


gramo

Bastlení

Celý zesilovač jsem před návrhem plošného spoje nabastlil a experimentálně zapojení doladil.

Tady bych rád uvedl varování pro netopýry:

RIAA korekce ve zpětné vazbě zároveň kompenzují kmitočtovou charakteristiku zesilovače. Odchylka od průběhu RIAA se mi nepodařila udržet v celém průběhu pod hranicí 0,001%. Proto by netopýři neměli tento gramofon poslouchat - nepřesnost v charakteristice by u nich mohla vyvolat nevolnost, případně u citlivějších jedinců až ztrátu vědomí.

gramo gramo gramo

Finální výrobek

Tělo gramofonu je vyrobené z dřevotřísky tl. 18 mm, vykytované a nastříkané tabulovým lakem. Gramofon před dokončením je vidět na následujících snímcích - chybí ještě doplnit čelní panel - musím si nejdřív rozmyslet jeho design. Dvě díry vpravo od regulátorů jsem původně plánoval pro výstup na sluchátka a pro přepínač sluchátka/reproduktory, ale od toho jsem nakonec kvůli lenosti upustil.

gramo gramo

... no a na závěr přikládám ke stažení ukázku, jak gramofon hraje (přehrát lze pomocí QuickTimePlayer):

ukázka QuickTime

P15/1, K15 - prosinec 2006, naposledy aktualizováno: leden 2024