Dvoupásmová reproduktorová soustava

bedna

Tahle bedna je také velmi volnou variací na stavebnici firmy Visaton, a sice Monitor 890 MK III. Je určená k zesilovači pro kytaru. Chtěl jsem ale, aby našla trochu širší uplatnění. Proto jsem jí osadil i dvěma výškovými reproduktory. Díky nim se dá použít například i k ozvučení menších zahradních slavností, tak do 100 lidí.

Bedna má impedanci 4 ohmy, výškové reproduktory jsou osmiohmové, zapojené paralelně. Napájím jí tranzistorovým zesilovačem 150 W. Ten tu ale popisovat nebudu - není ničím zvláštní.

Basový reproduktor je Carpower - ten největší, co byl ještě za přijatelnou cenu. Bedna je koncipována jako PA, není potřeba dbát příliš na kvalitu, hlavně aby dělala pořádnej hluk. Tenhle basák má citlivost asi 90 - 92 dB (už si to nepamatuju). Naštěstí jsem tehdy odolal hecování K1, který mi nabízel, že když do té bedny osadím tyhle basáky dva, že mi jeden z nich zaplatí on (vzor od Visatonu má dva). Výškové reproduktory jsou osvědčené TVM ARV-104-04/8.

Výhybka je klasická se strmostí 12dB/oktávu a při jejím návrhu jsem vycházel ze zkušeností s výrobou třípásmových beden. Za zmínku stojí zapojení vstupních konektorů. Použil jsem dva Jacky 6,3 mm a zapojil je tak, aby bylo možné použít bi-wiring. Pokud je zasunutý jenom jeden konektor, hrajou na něj oba reproduktory. Pokud jsou zasunuté dva, přivádí jeden z nich signál do výškového a druhý do basového reproduktoru. S výhodou je možné do vstupu pro výškový reproduktor zasunout pouze samotný konektor a odpojit tak výškové reproduktory - to se hodí při hře na baskytaru.


Poté, co se mi podruhé utrhly přívody ke kmitačkám u výškových reproduktorů, doplnil jsem výhybku o jednoduchou ochranu proti jejich přetížení:

limiter

bedna bedna
bedna

Na fotografiích je dobře vidět umístění výztuh. Horní dvě třetiny bedny - až po vodorovnou přepážku - jsou vyplněné deseti metry vatelínu. Nátrubky bassreflexu jsou opět z KG 110 mm, délky 150 mm. Bedna je na kolečkách a pro usnadnění manipulace má na bocích madla.

P15/1, K15 - prosinec 2006, naposledy aktualizováno: leden 2024