Zesilovač pro sluchátka - jak jinak než v lampách

Několik mých předchozích projektů lampových zesilovačů neslo jasné stopy megalomanství. Vrcholem tohoto trendu byl bezpochyby zesilovač 2x50W s lampami GU-50. Pravda je taková, že při normálním poslechu se na tom zesilovači nerozsvěcí ani jedna LEDka na indikátoru vybuzení. Když jej zesílím tak, aby se LEDky začaly rozsvěcet, už je to pěkný rachot. Navíc jsem nikdy nepočítal s tím, že bych tento zesilovač někdy poslouchal na sluchátka, takže jsem u něj sluchátkový výstup ani neudělal. Čili mé další myšlenkové pochody byly logickým pokračováním předchozího vývoje. Na pořadu dne se objevil malý zesilovač pro sluchátka.

Zesilovač pro sluchátka

Nastudoval jsem tedy zhruba polovinu Internetu. Bylo mi naprosto jasné, že tento malý zesilovač bude bez výstupních transformátorů - tedy OTL, jak říkáme my zasvěcení. Nějakou dobu jsem koketoval se SRPP zapojením. Koupil jsem si na to dokonce ruské triody (6N1P), počítal jsem s jejich paralelním řazením. Prototyp - nic moc. Musel jsem se poohlédnout po něčem jiném.

Tak jsem začal štrachat ve starých zásobách a narazil jsem na několik lamp PCL805. Ty se kdysi používaly ve snímkovém vychylování černobílých televizorů. Shodou okolností v těch samých televizorech sloužily k řádkovému vychylování lampy PL500, které jsem použil na svůj úplně první lampový zesilovač. Navíc jsem se v nějakém internetovém fóru dočetl, že tyhle lampy, tedy PCL805, jsou naprosto k ničemu. Bylo rozhodnuto. Takové výzvě se nedalo odolat.

Lampa PCL805 má triodu něco mezi ECC82 a ECC83. Pentoda je hotový skvost - katodový proud 75 mA, špičkový anodový proud až čtvrt ampéru. Je to více než dvojnásobek toho, co je schopna dát lampa ECL86 používaná v audio zesilovačích. Samozřejmě jsem se mohl uchýlit ještě k větším lampám, ale jak jsem se zmínil, megalomanství už bylo na čase krotit. Odhadoval jsem, že z páru těchto lamp dokážu do sluchátek vyždímat třičtvrtě wattu - to je dost na rozbolení hlavy.


Popis zapojení

Myslím, že v lampové elektronice už bylo vše vymyšleno. Nejde tedy o to, vymyslet vhodné zapojení, ale najít vhodné zapojení. To se mi nakonec podařilo. Nastudoval jsem skvělý článek o výrobě lampového zesilovače pro sluchátka a převzal jsem z něj zapojení pouze s nepodstatnými úpravami. A použil jsem samozřejmě jiné lampy. Napájecí napětí jsem použil trochu nižší, a sice +-80V.

Napájecí zdroj

U napájecího zdroje už jsem popustil uzdu fantazii mnohem více. Tady jsem měl dobré zkušenosti z předchozích projektů, takže jsem použil svůj oblíbený tranzistorový stabilizátor. No a zdroj žhavení je usměrňovač s bohatou filtrací. Na vstupu má NTC rezistor, který omezuje proudovou špičku do žhavicích vláken. Ta jsou zapojena paralelně, zdroj žhavení tedy dodává 1,2A při 17,5V. Čím větší kapacita kondenzátorů, tím lépe. Mě se do šasi vešlo 6 kondenzátorů 4,7 mF / 35 V.

Symetrický zdroj +- 80 V:

Toroidní transformátor jsem si nechal navinout na zakázku. Je v audio provedení - má lakované jádro (ochrana proti chvění) a stínění mezi primárním a sekudárním vinutím. Vinutí jsou následující:

primární vinutí230 V
1. sekundární vinutí (napětí naprázdno)18 V / 1,5 A
2. sekundární vinutí (napětí naprázdno)70 V / 200 mA
3. sekundární vinutí (napětí naprázdno)70 V / 200 mA
primární vinutí230 V

(sekundární vinutí 2 a 3 jsou spojena do série).


Mechanické provedení

Šasi je to, co dělá z lampového zesilovače luxusní kousek. Je vyrobené z ocelového plechu tloušťky 1.5 mm, nastříkané matnou práškovou vypalovací barvou. Kryt trafa je vyrobený z "antikóra" a důkladně vyleštěný. Čelní panel je vyrobený z duralového plechu, nápisy a symboly jsou gravírované a vylité černou barvou. Lampy mohou být (a taky jsou) ze skládky, ale na šasi prostě nelze šetřit.

Zesilovač pro sluchátka

Tento projekt trval zhruba dva roky. Je pravda, že jsem na něm pracoval vždy několik dní usilovně, a potom upadl na několik týdnů v zapomnění. Hodně času také zabrala velmi důležitá činnost, spočívající v tom, že Kretén seděl v bastlírně na židli, před sebou měl na stole rozložené jednotlivé tišťáky pospojované chuchvalci drátů, do toho vedl z jedné strany kablík od CD přehrávače a z druhé strany vycházel kablík ke sluchátkům, a kochal se zvukem.

Projekt je ke stažení zde.

P15/1, K15 - prosinec 2006, naposledy aktualizováno: leden 2024